2025. június 28., szombat

Németh György fotós gyógyszerész alias Szingy

Németh György (Budapest, 1959) fotós gyógyszerész – akit alkotói álnevén Szingy–ként is ismernek – mélyen filozófiai és költői szemléletmódot alkalmaz fotóiban és írásaiban. Művészeti filozófiája a következő fő témákat fonja össze:
1. Nyitottság a bizonytalanságra és a paradoxon elfogadása
György gyakran írja, hogy "Nincs bizonyosság, csak kaland van", és hangsúlyozza a kétértelműség és a paradoxon elfogadására való hajlandóságot a fix válaszok keresése helyett. Ez az álláspont tükröződik fotóiban is: a mindennapi jeleneteket költői kétértelműséggel, nem pedig fix narratívákkal örökíti meg.
2. Költészet a hétköznapokban
Képekkel és szövegekkel egyaránt az egyszerű városi pillanatokat – egy kutyaszobrot a Vigadó téren, egy kis kávézó nyitott ajtaját – az emberi érzelmek szimbólumává emeli. Melegséget és emberséget talál a tökéletlenben: „az intenzív élet sebeket hagy… megpuhult, emberi kopás és elhasználódás”
3. Emberi sebezhetőség és hitelesség
György nyíltan elmélkedik az emberi törékenységről, önszeretetről és érzelmi hitelességről. Az olyan kifejezések, mint a „nagyon kevés számít… szinte semmi sem számít sokat” és az olyan meglátások, mint az „nem lehetsz mindig erős. Néha ki kell engedned a könnyeidet”, az érzelmi ellenálló képességre való összpontosítását mutatják.
4. Szavak és képek párbeszédben
Összeépíti a fényképet és a szöveget – blogbejegyzései és képaláírásai szinte egy filozófus naplójaként szolgálnak. Fotói soha nem „csak” vizuálisak, hanem reflektív mondatok kísérik őket, így munkája a dokumentumfotó és a személyes esszé hibridjévé válik. 
5. A tökéletlenség és az emberiség ünneplése
Szingy (Németh György) az élet patinájában találja meg a szépséget – egy egyszerű kávézó nyitott ajtajában, a kopás és az idő nyomaiban. Empátiával ír ezekről a tökéletlen, mégis egyedülállóan emberi pillanatokról: „Az ember úgy érzi, hogy akkor is beülhet egy ilyen kávézóba, ha a haja nincs tökéletesen a helyén…”.
Összefoglalás: Szingy filozófiája – Németh György (Budapest, 1959) megközelítése néhány vezérelvbe sűríthető:
Elvek leírása:
Kaland a bizonyosság helyett. Az élet inkább a felfedezésről szól, mint a rögzült igazságokról.
Kis pillanatok, nagy jelentés. Az érzelmi mélység a hétköznapi jelenetekben rejlik.
A tökéletlenség elfogadása. A hegek, a kopás és az emberi törékenységek szépek.
Reflektív szintézis. A képek és a szavak összefonódnak, hogy mélyebb igazságokat tárjanak fel.
Érzelmileg nyitott és sebezhető. Az őszinte kifejezésmód munkásságának középpontjában áll.
Lencséjén és szavain keresztül Szingy (Németh György) arra hív minket, hogy nézzünk a felszín mögé – fogadjuk el az élet bizonytalanságait, találjunk költészetet a mindennapokban, és üdvözöljük az érzelmi hitelességet. Ez a filozófia teszi a Szingy Galériát nemcsak képek gyűjteményévé, hanem egy folyamatos beszélgetéssé az emberi létről minden tökéletlen szépségében. #aioverviews #magyarország #budapest #nemethgyorgy #szingy #szigetingy #negyart 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése